Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Warna

Warna

Maj 21, 2012

To trzecie pod względem liczby ludności miasto Bułgarii i największy jej port morski. Należy do najstarszych miast w Europie i na przestrzeni wieków należała do wielu imperiów. Za panowanie Greków nosiła nazwę Odessos. W czasie Imperium Rzymskiego pomimo utraty niezależności politycznej, miasto nadal było ważnym ośrodkiem. Pozostałości po czasach rzymskich są w Warnie nadal doskonale widoczne. Pod koniec VI wieku Bałkany zostały podbite przez Słowian, a Warna do XIV wieku była tętniącym życiem centrum handlowym. Była także najważniejszym portem morskim między Konstantynopolem i deltą Dunaju. Pod koniec XIV wieku Warna została zdobyta przez Turków i, podobnie jak reszta Bułgarii, pozostawała pod władaniem tureckim do XIX wieku. W 1878 roku została wyzwolona przez Rosjan i na mocy Traktatu Berlińskiego przekazana pod władanie Bułgarii.

Dzisiaj Warna to letnia stolica Bułgarii, kosmopolityczna, pełna energii i życia. Postrzegana jest jako miasto dobrej zabawy, słońca i wypoczynku. Ilość organizowanych tutaj imprez rośnie z roku na rok.
Centrum miasta to plac Nezavisimost, który otaczają kafejki i restauracje, a w bocznych uliczkach znaleźć można wiele ciekawych sklepów i butików. Będąc w Warnie koniecznie trzeba znaleźć czas na zwiedzenie kilku obiektów. Jednym z nich jest Cerkiew Katedralna, najbardziej charakterystyczna budowla miasta, stanowiąca jego symbol. Jest to druga pod względem wielkości świątynią w Bułgarii. Większy jest tylko sobór Aleksandra Newskiego znajdujący się w Sofii. Budowla wygląda przepięknie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie można podziwiać wspaniały ikonostas i freski, pochodzące z połowy XX wieku. Muzeum Archeologiczne, które posiada bardzo bogate i ciekawe zbiory. Dla Polaków ciekawym miejscem może być także Muzeum Bitwy Pod Warną i mauzoleum Władysława Warneńczyka, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z bitwą. Koniecznie trzeba także zajść do Parku Primorskiego, na terenie którego znajdują się takie obiekty jak Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium, Planetarium oraz największą atrakcję- Delfinarium. Warna może także pochwalić się ładnymi plażami, na których można zakosztować kąpieli słonecznych i morskich.