Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Planetarium w Warnie

Planetarium w Warnie

Sty 8, 2018

Narodowe Obserwatorium i Planetarium”Mikołaj Kopernik” to obiekt znajdujący się w Warnie. Jest to pierwszy kompleks astronomiczny w Bułgarii, a także największe i najnowocześniejsze planetarium na całych Bałkanach. Zaliczane jest do jednej z największych atrakcji nie tylko w Warnie, ale również w regionie wybrzeża.

Zlokalizowane jest tuż obok wejścia do Parku Nadmorskiego. Jego zaletą jest także fakt, iż jest on łatwo dostępny dla osób wypoczywających wzdłuż całego czarnomorskiego wybrzeża. Do tego ceny w Bułgarii, podobnie jak ceny w Chorwacji są na tyle atrakcyjne w przypadku różnego rodzaju obiektów skierowanych do turystów, iż warto tu przyjechać.

Pierwsze działania entuzjastów astronomii i kosmonautyki w Bułgarii ograniczały się do tworzenia różnego rodzaju klubów. Wydarzeniem, które spowodowało wielkie zainteresowanie tą tematyką, było pierwsze uruchomienie sztucznego satelity Ziemi w 1957 roku. W roku 1960 grupa entuzjastów z Warny otworzyła klub astronautyki i astronomii oraz złożyła wniosek, aby XIII Kongres Międzynarodowej Federacji Lotnictwa i Astronomii odbył się we wrześniu 1962 roku właśnie w Warnie. Po tym kongresie narodził się pomysł budowy obserwatorium astronomicznego. W 1963 roku klub astronautyki i astronomii otrzymał budynek w centralnej części Parku Nadmorskiego.

Przeprowadzono tu pierwsze kursy astronomii i modelowania rakiet, a w 1964 roku rozpoczęto budowę budynku obserwatorium. Obok niego zbudowano planetarium i przestronną salę wykładową.

Otwarcie kompleksu astronomicznego, w skład którego wchodziło obserwatorium, planetarium i wieża z wahadłem Foucaulta, odbyło się 22 maja 1968. Kompleks został nazwany na cześć Mikołaja Kopernika.

W planetarium znajduje się projektor, który wyświetla 5500 gwiazd na półkolistej kopule o średnicy 10,5 metrów. Za pomocą dodatkowych projektorów wykazane są pozycje Słońca, Księżyca i planet wśród gwiazd. Specjalne projektory demonstrują ruch planet wokół słońca z punktu widzenia znajdującego się 5 miliardów kilometrów dalej na osi polarnej ekliptyki.