Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Park Przyrody Złote Piaski

Park Przyrody Złote Piaski

Lis 7, 2014

Najmniejszy Park w Bułgarii nazywa Zlatni Pyasatsi (Złote Piaski). Zajmuje powierzchnię 13,2 metrów kwadratowych i znajduje się 17km na północny wschód od morskiej stolicy Bułgarii, w Warnie, wzdłuż brzegu morza. Park otacza kompleks Złote Piaski. Ma długość 9,2km, a jego średnia szerokość wynosi 1,2km. Najwyższy punkt to 269m n.p.m.

Park został utworzony 3 lutego 1943 roku, o powierzchni 2,4 kilometrów kwadratowych. Jego głównym celem było zachowanie i ochrona cennych gatunków roślin i zwierząt wraz z typowymi krajobrazami. Jest to obszar ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz stanowi część sieci ekologicznej Natura 2000.

Park śródziemnomorski, podobnie jak chorwacka Istria charakteryzuje się klimatem kontynentalnym śródziemnomorskim, co oznacza, że są tu chłodne wiosny, ciepłe lata, długie, ciepłe jesienie i łagodny zimy z niewielkim opadem śniegu. Średnia temperatura w styczniu wynosi około 1°С. Lato jest ciepłe i pogodnie. Średnie miesięczne temperatury w czasie letnim to 21-22°С. Średnia roczna temperatura wynosi + 11,6°С.

Różnorodność gatunków roślin jest bardzo wysoka, jak dla tak małego obszaru. Wśród drzew występują takie gatunki jak: orientalny grab, dąb turecki, dąb węgierski, puchaty dąb, jesion mannowy, itp. W parku można zobaczyć licznych przedstawicieli flory sub-śródziemnomorskiej, takich jak liliaki, jaśminowce, etc.

Około 50 gatunków alg zostały tu odkrytych. Obecność czerwonej algi Audouinella chalybaea jest dowodem dobrego stanu ekologicznego wód w tej części parku. Ponad 150 gatunków roślin leczniczych można zobaczyć w parku przyrody Zlatni Pyasatsi. Fauna reprezentowana jest przez 621 gatunków bezkręgowców, 11 gatunków gadów, 122 gatunków ptaków, 27 małych gatunków ssaków, 14 gatunków dużych ssaków i nietoperzy.

Pięć specjalnych i pięć szlaków turystycznych zostało opracowane dla turystów i miłośników przyrody. Podobne atrakcje na wakacje Chorwacja oferuje turystom w licznych miejscowościach turystycznych. Szlaki te stanowią o biologicznej i krajobrazowej różnorodności tego miejsca i nadają się do uprawiania turystyki pieszej, turystyki poznawczej, jazdy na rowerze. Tereny rekreacyjne są budowane wzdłuż trasy – wiaty i altany z ławkami, stołami. Istnieje wiele miejsc w parku z pięknymi panoramami na morze, park i kurort.

Najbardziej znanym miejscem turystycznym w regionie jest klasztor skalny Aladzha – położony w południowo-zachodniej części parku. Pozostałości bazyliki i średniowieczne twierdze także zostały odkryte w parku.