Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Ogród Botaniczny w Balcziku

Ogród Botaniczny w Balcziku

Maj 21, 2012

Jeszcze jedną dumą Balcziku jest ogród botaniczny tzw. „Ogród Allacha”. Jego początki związane są z budową pałacu Marii, wokół którego w 1926 r. stworzono założenie parkowe, w oparciu o projekt szwajcarskiego specjalisty, jakim był Jules Janine. W 1955 roku Uniwersytet Sofijski przejął pieczę na parkiem zmieniając go w Ogród Botaniczny. Głównym fundatorem ogrodu był bułgarski botanik Profesor Daki Jordanow. Kolekcja różnych gatunków roślin z niemal całego świata zajmuje obszar około 16 akrów.

Dzisiaj w ogrodzie można podziwiać ponad 3500 gatunków roślin – kwiatów, drzew, krzewów i mchów. Jest to największy i najbardziej różnorodny ogród botaniczny na Bałkanach. Jest tu przepiękna kolekcja ogromnych kaktusów (250 gatunków), druga co do wielkości w Europie, po tej w Monako. Zawrotna ilość kaktusów, przedziwnych roślin, które większość z turystów widzi po raz pierwszy właśnie w tym ogrodzie, robią niesamowite wrażenie. Można tu zobaczyć Drzewo Cukierkowe, Szerokolistną Magnolię oraz wiele innych niezwykłych drzew, krzewów i kwiatów.

Cały park stwarza rewelacyjne warunki do egzystencji takich zwierząt jak żaby, jaszczurki, motyle i inne owady. Na terenie parku utworzono mini ogród zoologiczny, który nosi nazwę „Tropical House”. Ciekawostką jest fakt, iż niektóre zwierzęta swobodnie poruszają się wśród odwiedzających ( iguana, kawka). Można tutaj obejrzeć także anakondę, krokodyla, warana, trzy gatunki pytona, boa, kameleony, olbrzymie żaby i tarantule, iguany, skorpiony, szynszyle i inne.