Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Muzeum Archeologiczne w Warnie

Muzeum Archeologiczne w Warnie

Lip 28, 2016

Wypoczywając w Bałcziku, warto wybrać się do Warny, do Muzeum Archeologicznego. Jest to jedno z największych muzeów w całej Bułgarii, a zgromadzone tu eksponaty należą do najstarszych tego typu eksponatów na całym świecie. Dzięki temu warneńskie muzeum daje możliwość zapoznania się nie tylko z historią Warny i Bułgarii, ale początku cywilizacji w ogóle.

W Polsce ciekawym muzeum archeologicznym jest muzeum we Wrocławiu. Komfortowy apartament we Wrocławiu pozwala zobaczyć eksponaty z początku dziejów Dolnego Śląska.

Odwiedzając muzeum w Warnie można podziwiać rzeźby, płaskorzeźby, kolumny, różnego rodzaju bronie, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku z czasów trackich, rzymskich i greckich, które zostały odkopane przez archeologów na terenie nekropolii w Warnie.

Jednym z najsłynniejszych eksponatów, w posiadaniu którego jest muzeum, jest złoty, przyozdobiony drogimi kamieniami relikwiarz, odnaleziony pod posadzką bazyliki z VI wieku.
—–
Atrakcyjne nieruchomości Hiszpania proponuje na długotrwałe inwestycje zagraniczne.
—–
Natomiast najstarszymi artefaktami, którymi może pochwalić się muzeum, są dzieła sztuki z V w. p.n.e. Zostały one odnalezione w 1972 roku w Warnie, kiedy odkryto również złote przedmioty z epoki neolitu, uważane za najstarsze złoto świata. Niezwykle cenny jest zbiór zabytkowych ikon, liczący ponad 900 okazów, z różnych okresów historycznych. Znajduje się tu także pradawna biżuteria i inne damskie ozdoby sprzed kilkunastu wieków. Wiele eksponatów pochodzi z kilkusetletniego okresu panowania tureckiego. Ten czas został dobrze udokumentowany i zwiedzający mogą dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek dotyczących zarówno Warny, jak i całej Bułgarii.

Eksponaty muzealne często są wypożyczane innym europejskim muzeom, co świadczy o ich ogromnej wartości historycznej.
Muzeum przygotowało także liczne atrakcje dla najmłodszych , dzięki czemu, jego zwiedzanie może być bardzo ciekawe dla całej rodziny. Specjalny program dla małych turystów obejmuje lepienie garnków z gliny, malowanie figurek – „przeniesienie się” w czasy Bułgarii naszych praprzodków.

Muzeum liczy ponad 2000m² powierzchni wystawowej, co oznacza, że na zwiedzanie go trzeba przeznaczyć nawet kilka godzin. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00. Oprócz ekspozycji w budynku, do muzeum przynależą także dwa archeologiczne obiekty znajdujące się na otwartej przestrzeni: Rzymskie Łaźnie oraz średniowieczny skalny klasztor Aładża, usytuowany około 17km na północ od Warny.