Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Monastyr Aładża

Monastyr Aładża

Maj 21, 2012

Wypoczywając w Balcziku lub jego okolicy, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. Do jednych z ciekawszych obiektów, które można zwiedzić w Bułgarii są klasztory. Częstokroć niezwykłe pod względem architektonicznym zachwycają wnętrzami i zbiorami, jakie można w nich podziwiać. W wielu przypadkach są one także malowniczo położone.

W odległości 4 kilometrów od słynnego kurortu Złote Piaski i 15 kilometrów od Warny, w parku narodowym, znajduje się jeden z nich- Monastyr Aładża. Nazwa “Aładża” jak wiele innych słów pochodzi z języka tureckiego i znaczy pstry, kolorowy. Nawiązuje ona do skał, w których wykuto monastyr. Podejrzewa się, że skalne jaskinie, w których znajduje się Aładża, mogły być zamieszkiwane nawet do 500 lat p.n.e. Znaleziono tu rysunki skalne z motywami pasterskimi z okresu wczesnego Średniowiecza. Chrześcijaństwo w okolicach Warny rozwijało się już w drugiej połowie I w. Pierwsi chrześcijanie nękani za swoją wiarę, mogli się tu bezpiecznie zbierać na modlitwy. Według historyków, prymitywne cele klasztorne w skałach zostały zasiedlone jeszcze w IV w. Jednak faktyczna działalność religijna monastyru prowadzona była w XIII i XIV wieku.

Pomieszczenia, w których mieszkali mnisi zostały wykute w skałach wapiennych, a połączone były zewnętrznymi schodami. Na dolnym poziomie znajdowały się cele zakonników, kuchnia, sala ogólna i mała kaplica, a piętro górne było przeznaczone na kościół. Dzisiaj monastyr w pełni udostępniony jest zwiedzającym. Warto także przejść 800 metrów na północ, do katakumb, skąd pochodzą niezwykle cenne znaleziska z V wieku.