Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Lotnisko w Warnie

Lotnisko w Warnie

Lip 28, 2016

Najbliższym lotniskiem dla Bałcziku jest port lotniczy w Warnie. Zapewnia on połączenia do głównych europejskich portów lotniczych. Lotnisko znajduje się na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, około 8km od Warny.
Dogodne położenie geograficzne lotniska w Warnie, połączenie różnego rodzaju węzłów: powietrznego, morskiego, kolejowego i drogowego, pozwala na realizację znacznej liczby lotów turystycznych w sezonie letnim, jak i regularnych połączeń lotniczych w ciągu roku. Lotnisko to ma ogromny wpływ na rozwój turystyki w całym, północnym regionie wybrzeża czarnomorskiego. I tak jak atrakcyjne wczasy Czarnogóra oferuje z łatwym dostępem do lotnisk, tak i bułgarskie ośrodki nadmorskie ułatwiają i organizują transport na lotnisko. Wygląda to nieco inaczej niż oferty takie jak Toskania agroturystyka, gdzie transport na i z lotnisk jest specjalnie organizowany.

Lotnisko w Warnie posiada 1 pas startowy o długości 2500 m. Jest ono czynne 24 godziny na dobę bez żadnych ograniczeń. W roku 2013 obsłużyło ponad 11 500 lotów, co dało ponad 1,3 miliona pasażerów. Obsługiwanych jest przez lotnisko 119 destynacji w prawie 60 krajach.

Fraport Twin Star Airport Management AD to niemiecko- bułgarski koncesjonariusz lotniska w Burgas i lotniska w Warnie już do 35 lat. Firma, 60% należy do globalnego operatora portu lotniczego Fraport AG, a 40% do Airport Services Bulgaria, zarządza oboma lotniskami na wybrzeżu Morza Czarnego i rozwija je poprzez inwestycje w nową infrastrukturę, wyposażenie techniczne, jak również w swoich pracowników.

15 sierpnia 2013 otwarto nowy terminal pasażerski. Inwestycja ta to ponad 75 mln BGN – jest to największa inwestycja w ostatniej dekadzie.

Drugi terminal posiada przestronne pomieszczenia dla pasażerów, nowoczesne systemy dla pasażerów oraz bagażu, atrakcyjne strefy handlowe, wygodne, otwarte przestrzenie. Terminal ten łączy w sobie nowoczesny styl z tradycyjnymi elementami architektury i przyrody bułgarskiej.

Przystanek autobusowy z lotniska do Warny i pobliskich ośrodków jest położony na obrzeżach Terminalu 1. Cena biletu waha się między 1,00 a 3,00 BGN w zależności od odległości celu. Transport autobusowy w granicach miasta jest dostępny pomiędzy godzinami 05:45 i 23:00, z odjazdami co 15 minut.
Autobus nr 409
trasa: Lotnisko Warna – Centrum Handlowe Warna – Dworzec Autobusowy Warna – Centrum miasta (katedra) – Resort Złote Piaski.
Z centrum miasta do pobliskich ośrodków:
Autobus nr 8
trasa: Warna Miasto – Resort Św. Konstantyn i Helena – Miasto Warna
Autobus nr 9
trasa: Warna Miasto – Evksinograd – Słoneczny Dzień Resort – Resort Złote Piaski – Riviera – Warna Miasto
Autobus nr109
trasa: Warna Miasto – Evksinograd – Słoneczny Dzień Resort – Resort Złote Piaski – Warna Miasto