Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Katedra w Warnie

Katedra w Warnie

Maj 11, 2015

Katedra w Warnie jest jednym z symboli miasta. Znajduje się na placu św. Cyryla i Metodego w centrum Warny. Widok z dzwonnicy w kierunku miasta jest wspaniały, ale trzeba pokonać aż 133 schodów na wąskiej klatce schodowej.

Symbol Warny to niezwykle imponujący zabytek, który warto odwiedzić nawet wówczas, gdy wypoczywa się nieco dalej od Warny. Nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż wynajem samochodu Bułgaria oferuje w atrakcyjnych cenach, a sam wynajem jest dostępny w większości letniskowych miejscowości. Katedra wspaniale prezentuje się na tle architektury miasta. I podobnie jak nowe mieszkania Wrocław oferuje w dzielnicach nieco dalej oddalonych od centrum, tak i w Warnie, wokół katedry raczej nie znajdzie się nowoczesnego budownictwa.

Pierwszy kamień pod budowę świątyni został umieszczony przez księcia Aleksandra I Battenberga (1857 – 1893) w roku 1880. Po konsekracji, książę zawiesił wyroki wszystkich więźniów z więzienia w Warnie, którym pozostały do odsiadki ostatnie trzy miesiące kary. Nazwa, która została wybrana, Wniebowzięcie Matki Boskiej, była pamięci rosyjskiej cesarzowej Marii Alexanrovny, dobroczyńcy Bułgarii i ciotki księcia.

Fundamenty zostały położone według projektu architekta z Odessy, Maasa, a sam budynek jest zbudowany według projektu architekta miejskiego P. Kupka. Budowa świątyni była finansowana przede wszystkim przez darczyńców. Dodatkowo, dzięki sprzedaży 150 000 cegiełek, każda kosztowała 2BGN, które sprzedawano w kraju i zagranicą uzbierano kolejne środki.

Podczas samej budowy, budowniczowie pracowali zgodnie z projektem nawiązującym do świątyni Peterhof w Sankt Petersburgu, przy użyciu lokalnych materiałów. Część dachu i kopuły były pokryte miedzią. Budowę świątyni przeprowadzono na początku października 1885.
Kompletowanie dekoracji świątyni rozpoczęło się w 1949 roku, a w 1960 roku zostały wykonane witraże z dużymi oknami na plac.

W okresie 1999-2002 w świątyni zbudowano system wentylacji, malowidła ścienne zostały odnowione, a w 2001 roku ze środków gminy zostało zainstalowane unikalne oświetlenie zewnętrzne katedry, która podkreśla piękno budynku w nocy. W 2002 roku został zakończony remont kopuły katedry. Cała konstrukcja dachu jest wzbogacona o materiały na bazie złota i srebra.