Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Kamienny Las w okolicach Warny

Kamienny Las w okolicach Warny

Maj 16, 2016

Około 18-20km od Warny znajduje się jedna z bardziej interesujących geologicznie perełek w całej Europie – naturalne zjawisko znane jako Kamienny Las czy też Dikilitash lub Pobiti Kamani. Co ciekawe, nie jest ono bardzo znane, kiepsko rozreklamowane, nie opisują go przewodniki turystyczne, więc nie trudno jest je przegapić. A naprawdę warto je zobaczyć – wizyta w Kamiennym Lesie może być jedną z najpiękniejszych i najciekawszych wypraw w czasie pobytu w Warnie.
Do rezerwatu ciężko jest dostać się komunikacją publiczną. Najłatwiejszym sposobem będzie wynajem samochodu lub skorzystanie z usług taksówkarzy. Przejazd w obie strony nie jest bardzo drogi, a miejsce to odwiedzić naprawdę warto. Kwatery Warna, podobnie jak noclegi Świnoujście, oferuje w atrakcyjnych cenach, przyciągając licznych turystów, którzy rzadko kiedy zdają sobie sprawę, jaka ciekawostka znajduje się w pobliżu miejsca ich wypoczynku. Wyjeżdżając z Warny, trzeba kierować się Bulwarem Warneńczyka na drogę do Szumenu. Szukając rezerwatu na własną rękę, trzeba dobrze wytężyć wzrok, gdyż drogowskazy do niego łatwo jest przegapić.

Najlepiej wybrać się na wycieczkę pod wieczór, kiedy upał nie daje się bardzo we znaki. Otwarta przestrzeń Kamiennego Lasu i wszechobecny piasek powoduje, że w ciągu dnia jest tu bardzo gorąco. Poza tym najlepiej wygląda o zachodzie słońca, kiedy pomarańczowo-czerwone niebo nadaje temu miejscu przepiękne tło. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się też w wodę.

Kamienny Las to rezerwat naturalnych figur skalnych, sprzed 50 milionów lat. Zespół kamiennych kolumn, których wysokość dochodzi do 10 metrów, powstał w epoce Eocenu, kiedy było tu dno morskie. Na skutek ocieplania klimatu odparowywała woda morska wywołując erozję dna morskiego. Część materiału skalnego została wypłukania, a to co pozostawało miało niezwykłe formy i kształty. Niektóre przypominają kształtem ludzi, zwierzęta czy drzewa. „Kamienni Strażnicy”, „Wielbłąd”, „Tron” to nazwy tylko części tych naturalnych dzieł sztuki.
Teren rezerwatu liczy 8 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości. Zespół „Dikilitash” to najbardziej znana i atrakcyjna grupa skalna dla turystów. Kompleks składa się z ponad 300 różnej wielkości skał. Największe z nich mają nawet 7 metrów wysokości. Został on założony w 1937 roku, niestety zwiedzającym udostępniono jedynie fragment tego terenu.
Grupa Strashimirovska jest także imponująca. Położona na południe od podstawowej grupy, w pobliżu miejscowości Strashimirovo, składa się z czterech zespołów zawierających położone blisko siebie struktury o różnych rozmiarach i kształtach.