Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Kaliakra

Kaliakra

Paź 23, 2017

Jednym z ciekawszych obiektów wybrzeża Bułgarii jest Przylądek Kaliakra i znajdujący się na jego obszarze rezerwat architektoniczny. Ten podłużny, skalisty półwysep wcina się na około 2km w głąb morza. Jego bogata historia, dobrze zachowany krajobraz oraz przepiękne widoki przyciągają tu każdego roku coraz większą liczbę turystów. Obejmuje dzikie stepy i niesamowite skały przybrzeżne. Zbocza przylądka, w których fale wyrzeźbiły jaskinie i łuki, osiągają około 60 – 70m wysokości i wpadają prosto do morza.

I podobnie jak dojazd do Chorwacji jest bardzo malowniczy, tak i podróż wzdłuż wybrzeża na Przylądek Kaliakra obfituje w rewelacyjne widoki. Przylądek jest również rewelacyjnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej.

Kaliakra to rezerwat przyrodniczy i jednocześnie archeologiczny. Można tu znaleźć ponad 400 gatunków roślin. Zamieszkuje go łącznie 310 gatunków ptaków, z czego 106 jest chronionych na poziomie europejskim. Region ten jest niezwykle ważny dla migrujących ptaków, gdyż przechodzi przez niego drugi największy w Europie szlak wędrowny Via Pontica. Każdej jesieni tysiące ptaków przelatuje przez rezerwat. W wodach wokół przylądka można natomiast spotkać delfiny. Ze względu na ochronę rezerwatową na samym przylądku trudno o liczne i komfortowe zakwaterowanie, takie jak np. apartamenty Vodice oferują, ale miłośnicy przyrody będą zachwyceni możliwością spędzenia tu nocy pod namiotem.

Historia tego obszaru pochodzi z IV wieku p.n.e., kiedy region zamieszkiwało trackie plemię Tirisis. Wokół osady powstał system murów obronnych. Pierwsza linia murów chroniła miasto od strony lądu. Jego szczątki mają 2m wysokości i 440m długości. W części zewnętrznej miasta odkryto szczątki wielu budynków. Budynek, który w IV wieku stanowił łaźnię, zachował się do dziś. Podczas wykopalisk odkryto także kilka średniowiecznych kościołów. W XIV wieku państwo bułgarskie podzielono na trzy części, a Kaliakra stała się centrum części wschodniej i jego wielkim, międzynarodowym portem.

W jednej z jaskiń na przylądku Kaliakra znajduje się muzeum prezentujące wiele znalezisk archeologicznych odkrytych na terenie rezerwatu. Model przedstawiający starożytną twierdzę w przeszłości jest jednym z najbardziej atrakcyjnych eksponatów w muzeum. W czasie świąt narodowych Przylądek Kaliakra jest pięknie oświetlony przez reflektory. W muzeum można zakupić materiały informacyjne i pamiątki.