Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Jeździec z Madary

Jeździec z Madary

Paź 24, 2017

W odległości 75km od Warny znajduje się narodowy rezerwat historyczno- archeologiczny „Madara”. Piękne, naturalne otoczenie, a przede wszystkim łatwy dostęp do wody, sprawiły, że ludzie bardzo szybko się tu osiedlili.
Pierwsze osiedla ludzkie powstały tu już w epoce neolitu. Na przestrzeni wieków powstawały tu świątynie skalne, pałace i siedziby mieszkańców, fortece, kościoły, samotnie pustelników i kompleksy klasztorne. Można zobaczyć tu pozostałości po wielu grupach etnicznych -Trakach, Rzymianach, Bizantyjczykach, Słowianach, Bułgarach, Turkach i innych.

Pierwsze badania historii Madary zakończono w 1930 roku, kiedy zostały odkryte dwa grobowe kopce na płaskowyżu. Pozwoliły one uzyskać informacje dotyczące stosunków handlowych pomiędzy rezydentami Trakami i koloniami greckimi położonymi w Azji Mniejszej oraz wzdłuż sąsiedniego wybrzeża Morza Czarnego.

Początkowo jaskinie były wykorzystywane jako miejsca do zamieszkania. W kolejnych okresach stawały się one coraz bardziej wygodne. Starożytna historia Madary wiąże się z dominującą obecnością Rzymian. Jednym z najbardziej imponujących zabytków tego czasu jest rzymska willa (Villa Rustica), zamieszkana na przełomie II i IV wieku. Składa się ona z kompleksu budynków charakterystycznych dla wiejskich willi w europejskich prowincjach Imperium Rzymskiego. Najprawdopodobniej była własnością zamożnej rodziny.

Około IV wieku wzniesiono na płaskowyżu Madary twierdzę, która była przebudowywana od czasu do czasu, aż do inwazji tureckiej w XIV wieku.

Jednakże najbardziej znanym zabytkiem rezerwatu Madara jest wyjątkowy, kamienny relief znany jako Jeździec z Madary. Jest on jedyny w swoim rodzaju w Europie. W 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2008 roku został wybrany jako symbol narodowy Bułgarii. I tak jak noclegi w Chorwacji dają możliwość zobaczenia najwspanialszych zabytków Chorwacji, tak wczasy w Bułgarii warto wykorzystać do poznania jej największych atrakcji.

Wyryty na skale o wysokości około 23 metrów wysokości przedstawia jeźdźca z mieczem w ręku. Pod kopytami konia jest lew, a za jeźdźcem znajduje się pies myśliwski. Jedna z legend głosi, że rzeźba przedstawia cesarza rzymskiego polującego na płaskowyżu, który spadł z klifu i zmarł. Hipoteza naukowa wiąże tę płaskorzeźbę z chanami Krum (panowanie 803 – 814), Tervel (panowanie 701 – 718) lub Asparukh (panowanie 681 – 701).

Warto się tu wybrać wypoczywając w okolicy. A że Bułgaria w tym obszarze zakwaterowanie, podobnie jak Mazury noclegi, oferuje w atrakcyjnych cenach, to pobyt nie dość że tani, będzie także atrakcyjny.

Jeden z największych klasztorów skalnych Bułgarii założono także tutaj w XIV wieku. Ponad 150 naturalnych jaskiń używano jako kościołów, kaplic, samotni zakonników i grobów. Pod koniec XIV wieku, Madara straciła swoje znaczenie jako unikalne centrum ważne dla kultury narodowej, kulturowej i administracyjnej. Dwa wieki później wspaniałe pałace i zabytki z okresu antyku i średniowiecza zostały zrównane do fundamentów. Jednym obiektem, który przetrwał do dziś jest tylko pomnik Jeźdźca z Madary.