Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Evksinograd

Evksinograd

Sty 8, 2018

W odległości 8km na północ od Warny, tuż obok znanego ośrodka St Konstantyn i Helena, znajduje się Rezydencja Evksinograd. Kompleks ten to dawna, letnia rezydencja królewska, która była miejscem wypoczynku bułgarskich carów – Aleksandra Battenberga, Ferdynanda i Borysa III.

W miejscu, w którym stoi rezydencja niegdyś znajdował się klasztor. Książę Battenberg przebywał w nim w 1880 roku. Monarcha polubił lokalny klimat tak bardzo, że dwa lata później gmina Warna oddała mu klasztor i ziemie znajdujące się wokół niego.

Natychmiast rozpoczęto budowę pałacu. Projekt został zakończony w okresie 1887- 1900 przez księcia Ferdynanda. Fasada pałacu przypomina francuskie, renesansowe pałace z XVIII wieku. Wnętrza stanowią duże sale, które charakteryzują się pięknymi dekoracjami, stylowymi angielskimi meblami, marmurowymi kominkami, francuskimi żyrandolami, zegarami inkrustowanymi złotem, obrazami wiszącymi na ścianach pokrytych złotymi tapetami jedwabnymi.

Park pałacowy jest integralnym elementem całego kompleksu Evksinograd. Książę Ferdynand ściągnął tu francuskich architektów krajobrazu do zaprojektowania parku. Nagie i kamieniste tereny zostały pokryte żyzną glebą, w większości przywiezioną z doliny rzeki Kamchia. Zbudowano szklarnie na północny wschód od pałacu, gdzie przenoszono na zimowanie palmy i produkowano kwiaty. Ponad 500 gatunków kwiatów i 200 gatunków drzewek jest tam uprawianych oraz w arboretum.
Park składa się z kilku stref, a każda z nich jest wyjątkowa poprzez swój szczególny wygląd i właściwości. Najbardziej elegancką i reprezentatywną częścią parku jest obszar przed pałacem, gdzie znajduje się jezioro z posągiem Neptuna.

W 1891 roku wybudowano winnicę jako część kompleksu i następczynię starej piwnicy klasztornej. Budynek ten to malowniczy dom w stylu bułgarskiego Odrodzenia. Posiada dwa podziemne poziomy, skrzydło gościnne, laboratorium, warsztat butelkowania, biura administracyjne i salę degustacji. Warto wspomnieć, że wina z Evksinogradu są obecnie znane z doskonałej jakości. Do produkcji używane są winogrona Chardonnay, Riesling, Traminer, Muscat Ottone i Vratsa Muscat.

Na obszarze rezydencji, w północno-wschodniej części parku są ruiny twierdzy z okresu późnego antyku – Kastritsi.
Kompleks oferuje także zakwaterowanie. I tak jak apartament Bujwida we Wrocławiu zapewnia komfort, tak apartamenty w Evksinogradzie znane są z luksusowego wyposażenia.

Do dyspozycji gości jest restauracja, grill, a także możliwość uprawiania różnych sportów, takich jak tenis stołowy, tenis ziemny, koszykówka, siatkówka, siłownia, kręgle, narty wodne, windsurfing.