Informacje o mieście Balczik w Bułgarii

Durankulak Czarnomorski Park Archeologiczny

Durankulak Czarnomorski Park Archeologiczny

Maj 11, 2015

Czarnomorski kurort Szabła przyciąga turystów pierwszym w Bułgarii otwartym skansen z paleolitu na jeziorze Durankulak.

Północno-wschodni, nadmorski kurort Bułgarii, Szabła, stworzył pierwszy w kraju skansen paleolitu w miejscu prehistorycznego osadnictwa na Wielkiej Wyspie na jeziorze Durankulak, w pobliżu miasta Durankulak.

Jest to obiekt unikalny w skali całych Bałkanów. Bułgarski kurort Szabła oferuje komfortowe zakwaterowanie, które podobnie jak apartamenty w Czarnogórze zapewniają pełną wygodę, zachęcając turystów do przyjazdu, a rezerwat stanowi dodatkową i wyjątkową atrakcję.

Wielka Wyspa na jeziorze Durankulak, to 3,4km kwadratowych laguny, znane jako miasto na jeziorze, czy też „Europejska Troja”. Przedstawia prehistoryczne szczątki pierwszej, niekoczowniczej kultury rolnej w Europie, która stworzyła pierwsze kamienne architektury w Europie.

Niektóre znaleziska sięgają około 10000 lat p.n.e., epoki paleolitu, a istnieją także liczne znaleziska ze wszystkich późniejszych okresów prehistorii oraz od starożytności i średniowiecza. Najstarsze ślady cywilizowanego życia ludzkiego na wyspie jeziora Durakulak charakteryzują się jako te należące do późnego neolitu – kultura Hamangia-Durankulak i chalkolityczna (zwana też eneolitem lub epoką miedzi) Kultura Warny.

Skansen na jeziorze Durankulak został utworzony dzięki funduszom Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i akwakultura”; fundusze unijne zostały wykorzystane do budowy centrum informacji turystycznej i drewnianego mostu na wyspę z paleolityczną osadą.
Nowe muzeum gminy Szabła zostało stworzone we współpracy z Regionalnym Muzeum Historii w Dobriczu. Jest częścią Rezerwatu Archeologicznego Durankulak i otrzymał nazwę „Durankulak Czarnomorski Park Archeologiczny”.

Teraz Gmina Szabła przygotowuje kolejną propozycję finansowania UE w celu przekształcenia muzeum paleolitu na świeżym powietrzu na jeziorze Durankulak w główny ośrodek turystyki kulturowej i archeologicznej.
Ośrodek turystyczny na jeziorze Durankulak prezentuje zarówno dziedzictwo archeologiczne, jak i różnorodność biologiczną regionu.